Základní informace o chovu chameleona

V úvodu chci jen poznamenat, že chov chameleónů není snadný. Je dobré si řádně nastudovat odbornou literaturu a načerpat informace od chovatelů nebo ve specializovaných prodejnách. Čím více toho budete vědět, tím lépe se bude vašemu „okatému příteli“ dařit.


Trocha teorie o chamíkovi

Ahoj! Jsem atraktivní plaz, velice klidný, rozvážný. Na pohled vypadám mírumilovně, skoro až komicky. To kvůli mým vykuleným očím, nedivím se všemu co vidím, mám je takové od přírody. Díky nim dokáži pohlížet vpřed i vzad zároveň! Baví mě to a vydržím pozorovat okolí, ze všech různých stran, klidně celé hodiny.Chameleóni utváří zvláštní skupinu plazů, nejen svým netypickým vzhledem, ale také tužebností mnoha teraristů.

Trup mají ze stran zploštělý a úzký, hřbet má ostrou hranu. Hlava je jehlancovitá a u různých druhů se na hlavě vyskytují zvláštní výrůstky (u tzv. rohatých druhů). Zajímavým rysem jsou nohy, poměrně dlouhé, na konci utváří pět prstů, ty jsou po dvou a po třech až k předposlednímu článku srostlé. Přední nohy mají srostlé dva prsty vnější a tři vnitřní, u zadních nohou je tomu naopak. Drží tak stabilitu a pevně stisknou větvičku. Oči, typicky charakteristický rys těchto plazů jsou kryty kulovitým šupinatým víčkem, uprostřed se nachází malý otvor pro zornici. Chameleóni mohou libovolně otáčet každým okem zvlášť, oči jsou v pohybech na sobě nezávislé. Jazyk používají pro lapání potravy, mohou ho vymrštit až na vzdálenost 30 cm (u velkých druhů). Na jeho konci je sliznice s lepkavým mazem. Při lovu chameleón jazyk vymrští, uloví kořist, jazyk zatáhne a kořist spolkne. Vše se odehrává poměrně rychle. Když chameleóni jazyk nepoužívají, leží natažen v hltanu.

Známou vlastností těchto tvorů je měnění barev. To je způsobeno roztahováním pohyblivých rozvětvených buněčných výběžků v pokožce. Barvy se buď střídají, nebo se projevují současně, tímto chameleóni mění onu barvu. Nemohou se zbarvit do libovolných barev, každý druh má svou omezenou škálu. Změna zbarvení je ovládaná světlem, teplem, nervovou soustavou a hormony.Velikost chameleónů se pohybuje mezi 20 a 40 cm (chameleón obecný). Největší chameleón dosahuje do délky 75 cm (chameleón obrovský) a ten nejmenší měří všehovšudy 3,2 cm, z toho má ocásek dlouhý 1,2 cm, je to opravdu malinký tvoreček (nejmenší druh).

Potravou je pro ně hmyz. Velcí chameleóni se živí i mladými ještěrkami a ptačími mláďaty a mláďaty drobných savců.Jsou to zvířata denní. Rozmnožují se vejci, některé druhy jsou tzv. vejcoživorodé (při kladení vajíček se trhají obaly a současně se líhnou živá mláďata)Základní potřeby chameleonů 

Velikost terária

Velikost se přizpůsobuje druhu chameleóna. Rozměry standardního terária jsou: délka 50 cm, hloubka 50 cm, výška 80 – 100 cm. Výška terária by měla konkurovat ostatním rozměrům terária, chameleóni jsou zvyklí lézt do výšek, kde se cítí bezpečněji. Důležité je brát v úvahu, zda budete chovat jednoho či více chameleónů. Problémům se vyhnete, když nebudete chovat dva a více samců společně. Chování chameleónů je teritoriální (v přírodě žijí jednotlivě), při narušení dochází ke střetům, které mohou končit až smrtí jednoho z nich. Přesto lze některé druhy chameleónů (převážně samice) chovat společně při dostatečně prostorném teráriu s větším počtem výhřevných lamp, aby se vzájemně nerušili.

 

Teplota

Denní teplota terária by se měla pohybovat mezi 25 - 28 °C (lokální výhřev nad 30°C). V noci teplotu snížíme na cca 22 °C, pro pokles teploty většinou stačí vypnout všechny tepelné zdroje. Terárium se tedy může vyhřívat pomocí lampy (osvit + výhřev), pro lokální výhřev se do terária umístí  "bodovka" o výkonu, který  postačí pro vyhřátí na příslušnou teplotu (40W). Žárovku je nutné umístit tak, aby se chameleón mohl bez problémů vyhřívat, ale aby se o ni nepopálil.


 

Vlhkost

Terárium rosíme, abychom udrželi jeho vlhkost, (dle druhu 30% - 50%) ale také abychom dodali do terária vodu. Chameleóni nesnášejí běžný postřik vodou, rosí se tedy okolní prostor terária. Dno by mělo udržet vlhkost cca 48 hodin, dobrý je jemný písek s rašelinou, krouhaná kůra, či netoxický (bio) substrát, lze sehnat ve zverimexu. Vše záleží podle druhu.

 

Světlo

Pro chameleóny je důležitý přísun světla, nejlepší je přímé sluneční. Proto lze jednu stranu terária, během léta, nahradit jemným pletivem a dát chameleóna ven na sluníčko. V teráriu sluneční záření nahrazují speciální žárovky - zářívkyvyzařující UVB/A paprsky. Chameleonovi pokud není na sluníčku, bycho měli svítit cca 10-12hod denně. Speciální zářivky lze je koupit ve zverimexu.


 Vzduch

Důležité je zajistit dostatečné odvětrání a dobrou cirkulaci vzduchu (ne příliš, aby nenastydl!), ta zamezuje usidlování  bakterií, jemné proudění vzduchu je pro chameleona vhodné.

  

Rostliny, větve, kameny

Především se musí dávat pozor na jedovaté rostliny! Ze vhodných rostlin např. Scindapsus, Ficus, Ibišek, Banánovník, Zeleneca pod. Umělé rostliny také přijdou vhod, jelikož chameleóni ty živé rádi pojídají. Různé větve (např. kudrnatá vrba) více navodí přírodní prostředí, které nám pomůže ke  kvalitnějšímu životu v teráriu, vhodné je také vytvořit skálu, pro odpočinek a vyhřívání

Potrava chameleona

Čím máme chameleóna krmit

Největší část potravy tvoří hmyz. Základem by pro něj měl být cvrček domácí. Dále dáváme sarančata, kobylky, šváby (optimální jsou ti po skle lezoucí), luční koníky (letní období), občas můry a také můžeme bez problémů podávat hmyz, který chytíme doma (jako např. mouchy, pavouky, brouky). Chameleóni sežerou skoro vše.


Na co si dávat pozor

Pozor bychom si měli dát na moučné červy, obsahují totiž mnoho proteinů. V omezené míře také dáváme ostatní červy. Před podáním se doporučuje nakrmit je pestrou stravou.Podávaný hmyz by svou velikostí neměl přesahovat 2/3 hlavy chameleóna. Pokud je hmyz dostatečně měkký (nedospělá sarančata), nemusí to být žádný problém.


Je vhodná i rostlinná potrava

 Ano, chameleóni si občas pochutnávají na listech rostlin, květech (pampelišky), salátu a na ovoci (kiwi, jablko, jahoda). POZOR NA BANÁN, chameleoni po něm trpí zažívacími problémy

 

Jak často chameleóna krmíme

Standardně každý den, nebo můžeme i obden, tomu pak odpovídá celkové podávané množství, kterého je samozřejmě více. Chameleonovi neuškodí hladovka cca 2-3 dny. Někteří jsou schopni sníst i myší mládě.

 

Musíme dodávat nějaké vitamíny

Nejdůležitější je vápník, ten můžeme podávat tak, že hmyz před vhozením do terária v onom vitamínu jednoduše vyválíme. Můžeme jej podávat prostřednictvím najemno - na prášek rozemletých vaječných skořápek, nebo jako naškrábanou sépiovou kost a tímto práškem posypat potravu. Sépiovou kostu je potřeba před podáním vyvařit, aby se tak zbavila nadbytečné soli. Lze zakoupit různé vitamínové koncentráty jako např. Roboran, Reptivite, atd., které obsahují i ostatní vitamíny a stejně důležité minerály. Vitamíny, které nelze opomenout: vitamín A, D3, E.

 

Jak krmit mláďata chameleóna

Mláďata se krmí cvrčky ve velikosti do 3 mm. Chameleón 1,5 - 2 měsíce starý je schopen pozřít cvrčka o velikosti 1 cm. S věkem přibývá i další již zmíněný hmyz a v dospělosti rostlinná strava.,


Jak pije chameleón

Slízává vodu (kapky) z rostlin, či ze skel terária. Každodenní rosení terária poskytuje nejen vlhkost, ale také zdroj vody. Někteří chameleóni se naučí pít i z misky, nebo si zvyknou na podávání vody ze lžičky, či kapátka, apod.

Rada na závěr  nezalekněte se pokud vám váš svěřenec v prvních dnech, po příchodu domů, nebude žrát, potřebuje pouze čas aklimatizovat se. Potravu mu proto dávejte i tak, až se rozkouká sežere vše. 

autor: Shark-Cz
icq:
191 939 047
e-mail: shark.ms@centrum.cz

výborný (724 | 44%)
chvalitebný (280 | 17%)
dobrý (206 | 13%)
dostatečný (312 | 19%)
nedostatečný (114 | 7%)
Největší chameleon

Největší chameleon

Nejmenší chameleon

Nejmenší chameleon

administrace optimalizováno pro prohlížeč Internet Explorer 6, rozlišení 1024 x 768 , webmaster: shark.ms@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one