Chameleon jemenský

(Chamaeleo calyptratus)

Prosím oklasifikujte tento článek - na konci je připraveno hlasování děkuji
shark.ms@tiscali.cz


Popis

Ch.jemenský patří mezi velké druhy chameleonů, samci dorůstají délky až 50 cm samice však něco kolem 40 cm. Samci mají na hlavě nápadně velikou přilbu dosahující někdy až 5-8 cm samice takto velkou přilbu postrádají však přilbu na jejich hlavě nalezneme také a velice lehce. Ch. jemenští mají oválné zavalité tělo, na jehož hřbetě i břiše se nalézá řada deskovitých šupin, které vytváří jakýsi hřeben. Samci mají z pravidla na zadních končetinách ostruhy ,  které jsou patrné již po vylíhnutí. Samice, jak jsem již zmínil, nemají tak vysokou přilbu jsou drobnější a od samců se odlišují jiným barevným schématem a to jak v mládí tak v období pohlavního dospívání tak v období gravidity, kdy je samice zbarvena plášťově černě s černými žlutými a tyrkysově modrými fleky po celém těle.

                    

Výběr jedince

Nežli si chameleona pořídíme je nejlepší přečíst si a nastudovat o chovu co nejvíce poznatků a zkušeností jiných chovatelů, i když je fakt že každý chovatel má jiné zkušenosti a preferuje jiné způsoby chovu.když chameleona vybíráme měly bychom vybírat jedince něco mezi dvěma až čtyřmi měsíci stáří,u takto starých jedinců víme že jestli že byli v dosavadním chovu v něčem zanedbáni jsme schopni tyto chyby napravit.Nedoporučuji zasílání jedinců poštou nebo jiným způsobem nýbrž osobní převzetí. Při takovémto způsobu koupě si můžete sami chameleona vybrat, avšak pokud je to možné nevybíráme z jedné snůšky chameleony nejslabší ani nejsilnější. Také můžeme s chovatelem probrat jaké vitamíny podával prohlédnout matku i otce. Zvíře není stresováno přepravou v drncajícím vlaku v chladu dva tři dny bez vody.

 

Chov

Chameleony chováme pokud je to možno odděleně. Společný chov je možný ale přináší častá rizika,  nejčastější jsou agresivita jedinců časté střety kousance zlomeniny žeber nohou ukousané ocasy. Další nevýhoda a riziko, s ní spojené je časté páření samce se samicí prakticky samec napáří samice hned po snůšce jakmile je to možné a samice to dovolí. Toto chování vede k vyčerpávání samic častému odvápnění a brzkému úhynu.

Chov jednotlivců provádíme v nádržích situovaných na výšku.pro jednoho chovance o rozměrech nejméně 90*40*40 (V,H,Ś) .  Pro dva chameleony je potřeba terárium mnohem větších rozměrů a to  nejméně o objemu okolo 600-700 litrů. Podotknu že pohromadě lze také chovat větší počet samic až skupiny čítající pět šest kusů, nicméně je jasné že každému zvířeti musíme poskytnout potřebný prostor k životu.

 

Terárium

Jak jsem již zmínil výše musí být situované na výšku. Zařízení v teráriu by se mělo skládat z výhřevné žárovky s woltáží asi 60 w. Teplota pod touto žárovkou by se měla pohybovat okolo 32-34°C.tato žárovka bude sloužit osazenstvu  terária k ohřevu. Terarijní vlhkost udržujeme pomocí rostlin a pravidelného rosení okolo 60-70%. další technické vybavení je UV-B zářivka, její použití je ale otázkou. Nacházíme mnoho názorů že je nezbytná další názory jsou že není nutná, já osobně jsem zatím nevyužil stálou instalaci UV-B zářivky, ale zvířata v letních měsících pravidelně sluním což jsi myslím je to nejlepší co pro svoje chamíky můžu udělat a pokud máte někdo tuto možnost určitě jí využijte. UV-B používám pouze v zimě a to jako UV-B 5.0 žárovku, kterou instaluji vždy na jeden nebo dva dny do každého terária místo výhřevné žárovky a po jednom nebo dvou dnech slunění zvířat pod UV žárovkou opět nainstaluji do terária výhřevné těleso. Terárium je také vhodné opatřit osvětlovací zářivkou, jelikož je terárium situované na výšku ohřevná žárovka nemusí přes porost prosvítit až na dno nádrže a chameleónům to posléze může zhoršovat jejich lov a vám pozorování obyvatel nádrže. Dále nádrž osadíme různými druhy květin, nejčastěji fikusi,  voděnce nebo dracény, po kterých chameleoni rádi lezou. Jako další nandáme do nádrže veliké množství větví, které budou rovněž sloužit chameleónům k lezení .Na stěny terária můžeme pořídit dekorativní pozadí,  které dotvoří přirozený dojem a zvířatům tak co nejpřirozenější podmínky k životu.

 

               

 

Strava

Skladba stravy pro chameleony se musí skládat převážně z živého hmyzu. To  znamená že našim strávníkům můžeme podávat nejčastěji cvrčky, šváby, sarančata. V letních měsících je dobré podávat smýkaný hmyz jako jsou kobylky nejrůznější mušky pavouci, ale v potravě nesmíme podávat hmyz bodavý jako včely vosy.jednou za čas je možno podat myší hole,  jehož kosti poslouží chamíkům jako skvělý zdroj vápníku. Občasně podáváme zelenou stravu jako salát, kousek jablka nebo pomeranče, tato strava poslouží jako zdroj vitamínů a také tekutiny.

 

Vitamíny minerály

Tuto složku stravy jsem se rozhodl probrat zvlášť jelikož mi připadá velice důležitá.

Chameleónům je nutné podávat určité množství Minerálních látek a také vitamínů. Já osobně podávám tyto přípravky , které postupně popíši a přiblížím vím jejich vlastnosti.

 

1) Roboran H
Vitamíno-minerální přípravek pro zvířata obaluji v něm každé sousto krmného hmyzu.Obsahuje mimo jiné:Vitamín A, Vitamín D3, Vitamín B1, B2, B6, B12, Železo, Měď, Zinek, Mangan, Vápník, Fosfor.

Roboran poskytuje zvířatům každodenní dávku vitamínů a minerálů potřebných k fungování metabolizmu ale není to  však jediný přípravek který zvířatům podávám.

 

2) Calci strong 800

Přípravek obsahující vápník z přírodních zdrojů. Přípravek   v podobě tablet jedna tableta obsahuje zhruba 400 mg vápníku, já podávám každému chovanci půlku tablety jednou za týden. Samicím po snůšce třikrát týdně.

Dodávat Vápník do těla chameleonů je velice důležité. V přírodě chameleón získává vápník z pestré stravy, kterou my jako chovatelé nemůžeme v našich podmínkách zajistit, proto je důležité vápník uměle dodávat, jinak můžeme počítat s degenerativním růstem jedinců,  křivicí, nebo tím že samička která čeká vajíčka snůšku  zadrží díky nedostatku vápníku a zemře. Vápník je také nutno podávat samicím po snůšce díky tomu doženou vápníkový dluh a jsou schopny další snůšky bez úhony.

 

3)Combinal A+D3

Roztok dodávající organizmu Vitamín A+D3.

A-Má vliv na růst zvířete je antiinfekční a ovlivňuje činnost pohlavní soustavy.

Nedostatek způsobuje zpomalený růst mláďat šeroslepost snížení plodnosti.

D3-vliv na kostitvorné prvky  napomáhá syntéze vápníku.Pro syntézu je nutné sluneční záření.

Combinal AD3 se musí podávat podle předepsané koncentrace, která se musí vypočítat podle váhy jedince kterému přípravek podáváme.

 

Páření

U této fáze chovu se mi naskytly značné problémy,  proto se tuto fázi pokusím popsat a budu doufat že to ostatním ulehčí práci.

Při prvním páření bylo samičce šest měsíců a samci zhruba rok. První pokus jsem provedl tak že jsem vyndal samičku z jejího terária a rovnou jsem jí dal k samci . Ten reagoval nikoliv naparováním a předváděním se před samičkou ale přímím pokusem o spáření. Několikrát jse mu nepodařilo samici správně uchopit a nemohlo tedy dojít ke spojení. Samička měla četné odřeniny a škrábance. Druhý den jsem opakoval stejným způsobem ,  ale opět byl výsledek negativní a samice velice poškrábaná a tak jsem se rozhodl dát samici pár dní oddych a k samci jí nepřipouštět. Zhruba za pět dní jsem samici opět dal k samci několikrát proběhlo spojení několikrát ne a samice se posléze zbarvila gravidním vzorem, v této chvíli jsem je oddělil a dál k sobě nepouštěl. Po  asi 40 dnech kdy jsem samici neustále dopoval vápníkem a každý den dostala zhruba něco okolo 10 cvrčků se stále nic nedělo. Rozhodl jsem se  zajít se samicí na veterinu. Na veterině byl proveden   rentgen kde nebyla zjištěna přítomnost vajíček. Později jsem se setkal s chovatelem ,  který mi prodal obě samice a dozvěděl jsem se že takovéto falešné gravidní zbarvení samic se mu už také párkrát přihodilo a že to není nic neobvyklého.

Po tomto neúspěchu jsem nechal samici nějaký čas odpočinout a poté jsem se rozhodl změnit strategii připouštění.

Vyndal jsem samici z jejího terária a dal jsem jí na obrovský fíkus před samcovo terárium. Samec reagoval naparováním a předváděním těsně za sklem. Samice nejdříve reagovala zastrašováním,  ale další den samice reagovala tím že se snažila dostat k samcovy do nádrže. Tento postup jsem opakoval několik dní. Další den jsem opět dal samici na onen fíkus a asi po deseti minutách jsem jí dal samcovi do terária .Samec reagoval opět předváděním a samice byla svolná ke spáření. Páření proběhlo bez nějaké veliké agresivity a ke spojení došlo třikrát denně,  poté jsem samici vyndal ze samcovy nádrže. Další den jsem opakoval postup a nechal jedince opět třikrát spojit a další den opětovně. Ten den  samice nasadila gravidní zbarvení, poté jí byly udělovány dvojité dávky potravy a vápníku.Poté samice začala nabírat na váze na jejím břiše byly po dvaceti dnech patrné obrysy vajíček. Samice se začala chovat neklidně a začala hrabat na dně nádrže. Ve 21. dnu gravidity přestala přijímat potravu, bohužel ani po pěti dnech bez potravy nesnesla, následovala návštěva veterináře, který aplikoval injekce oxitocínu, který vyvolal vztahy dělohy. Po návratu domů samice snesla 55 vajíček z kterých probíhá inkubace u 41 z nich. Samici jsem po snůšce nadopoval medem coby zdrojem energie a tři měsíce jí nechám v klidu nežli jí opět připustím.

 

           

 

Doufám že každý začínající chovatel, který si můj článek přečte si posléze bude vědět rady s chovem těchto krásných zvířat.

 

Případné dotazy zodpovím na mailu: hurvajs5@centrum.cz

 

Článek napsán dle mých vlastních zkušeností a poznatky ostatních chovatelů se mohou od těch mých lišit.

  

S pozdravem Karloss

Práva vyhrazena společnosti Karloss§chams ©

 

 

výborný (404 | 38%)
chvalitebný (170 | 16%)
dobrý (183 | 17%)
dostatečný (139 | 13%)
nedostatečný (176 | 16%)
Největší chameleon

Největší chameleon

Nejmenší chameleon

Nejmenší chameleon

administrace optimalizováno pro prohlížeč Internet Explorer 6, rozlišení 1024 x 768 , webmaster: shark.ms@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one